niedziela, 6 listopada 2011

Odśnieżarki cz. 3

Pozytywne walory zimy doceniamy głównie wtedy gdy mamy wolny czas. Uroki zimy takie jak narty, kulig, saneczki dzieci czy lepienie bałwana, podziwianie ośnieżonych gałęzi w parku lub lesie, przepiękne widoczki krajobrazowe w górach kończą się gdy musimy rano odśnieżyć podjazd do garażu, chodnik przed domem czy dojście do furtki. Z małych powierzchni możemy usunąć śnieg „odśnieżarką ręczną” czyli łopatą do śniegu. Gdy mamy do czynienia z większymi powierzchniami lub gdy zdrowie nam szwankuje wtedy w sukurs przychodzą nam odśnieżarki.
Do wyboru pozostaje albo odśnieżarka spalinowa albo odśnieżarka elektryczna.

Jak działa odśnieżarka?
Głównym elementem odśnieżarki jest umieszczony z przodu wirnik, który za pomocą ślimakowatych łopatek zbiera śnieg. Ząbkowane ostrza wirnika są w stanie skruszyć nawet zamarznięty śnieg i lód na odśnieżanej powierzchni. Wciągnięty przez łopatki śnieg jest kierowany do przypominającego komin wyrzutnika. Poprzez wyrzutnik śnieg jest odrzucany na bok na odległość od kilku metrów do kilkunastu metrów w zależności od typu odśnieżarki. Regulacja tunelu wyrzutowego umożliwia obracanie go i zmianę kierunku wyrzutu śniegu. W tylnej części urządzenia jest uchwyt, za pomocą którego sterujemy maszyną, włącznik oraz dźwignia biegów. Wielostopniowa skrzynia biegów ułatwia pracę w różnorodnych warunkach. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń ogrodowych, odśnieżarki mogą być wyposażone w silniki elektryczne lub spalinowe. Ze względu na rodzaj napędu odśnieżarki dzielą się na te bez napędu, odśnieżarki z napędem na koła i z napędem na gąsienice. Odśnieżarki bez napędu są zwarte w budowie, dzięki nim możemy odśnieżać małe powierzchnię. Polecane są do użytku indywidualnego i prywatnego, w szczególności dla właścicieli domów w mieście. Dużą zaletą odśnieżarek bez napędu jest fakt, że zajmują mało miejsca. Odśnieżarki takie mogą mieć składane rączki, by jeszcze bardziej ułatwić ich przechowywanie. Odśnieżarki z napędem na koła używane są do średnich powierzchni. Koła odśnieżarek mają opony niepodatne na poślizgi. Dodatkowo można je zaopatrzyć w łańcuch przecwpoślizgowy. Maszyny tego typu są bardo wydajne i wygodne w obsłudze. W tym typie można znaleźć również modele przystosowane do pracy w bardzo wysokim śniegu. Odśnieżarki kołowe występują w różnych wielkościach, im większa odśnieżarka, tym nadaje się do pracy na większych powierzchniach. Tego typu maszyny wyposażone są w czterosuwowy silnik oraz w podgrzewane rączki. Odśnieżarki z napędem na gąsienice przystosowane są do odśnieżania naprawdę dużych powierzchni. Modele takie są idealne do odśnieżania dojazdów i alejek w parkach. Najczęściej w takich typach odśnieżarek wykorzystywany jest bardzo trwały silnik czterosuwowy. Odśnieżarki na gąsienicach różnią się ponadto wielkością, jednak niemal każda z nich przystosowana jest do działania w skrajnych, ciężkich warunkach atmosferycznych. W odśnieżarkach z silnikami spalinowymi stosuje się zarówno silniki benzynowe jak i silniki Diesla. W nieco większych modelach jako wyposażenie dodatkowe jest zamontowane oświetlenie ułatwiające pracę o zmroku.
Jaką odśnieżarkę wybrać?
Zanim zdecydujemy się na zakup odśnieżarki, powinniśmy znać zadania jakie przed nią stawiamy. Podstawowe kryterium to z jakiej powierzchni chcemy pozbyć się śniegu. Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę grubość pokrywy śnieżnej i czas zalegania. Im dłużej śnieg będzie zalegał tym będzie bardziej zbity i będzie potrzebna mocniejsza odśnieżarka. Łatwiej też usuwa się śnieg suchy niż mokry.
Do odśnieżania niewielkich działek przydomowych wystarczy odśnieżarka elektryczna. Pracują one ciszej od spalinowych, są prostsze w obsłudze i konserwacji, a także z reguły tańsze niż odśnieżarki spalinowe. Z powodzeniem radzą sobie w terenie o znacznym pochyleniu (ponad 20 procent), gdzie nie można użyć dużych odśnieżarek spalinowych. Trzeba jednak pamiętać, że będzie nam potrzebny dostęp do gniazdka elektrycznego w odległości nie większej niż 30 metrów. Z dłuższym kablem nie tylko ciężej manewrować, ale też wraz z długością kabla spada moc naszego urządzenia. Szerokość odśnieżania ok. 30-40 cm, moc silnika jest ograniczona możliwym poborem prądu i nie przekracza na ogół 2 kW.
Do zastosowań na większe powierzchnie rekomenduje się odśnieżarki spalinowe o mocy kilku kM z napędem na koła lub nawet na gąsienice.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz